Komisja Leśno-Drzewna na posiedzeniu 18 stycznia 2008 r. ustaliła zasady rozpatrywania odwołań od rozstrzygnięć rokowań internetowych w sprawie sprzedaży drewna.
Po zakończeniu rokowań do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wpłynęło 1736 odwołań od użytkowników Portalu Leśno-Drzewnego, za pomocą którego prowadzona jest sprzedaż drewna z Lasów Państwowych.
Komisja Leśno-Drzewna ustaliła, że nie będą rozpatrywane odwołania zawierające błędy formalno-prawne i niemerytoryczne, takie jak: zastrzeżenia do Portalu Leśno-Drzewnego, odwołania zgłoszone przez nowe firmy bez historii zakupów lub nowe firmy z historią dawną, odwołania dotyczące ofert niezłożonych w I i II etapie negocjacji oraz odwołania dotyczące zwiększenia masy powyżej historii zakupów.
Odwołania dotyczące mas do 30 m sześc. będą automatycznie rozpatrywane negatywnie.
Odwołania zakwalifikowane do rozpatrzenia zostaną skierowane do dyrekcji regionalnych Lasów Państwowych. Decydującym kryterium rozpatrzenia będzie cena średnio ważona w I i II etapie rokowań według grup handlowych.
W przypadku sortymentów iglastych oferenci, którzy zaproponowali cenę maksymalną w I i II etapie rokowań, uzyskają surowiec po cenach, jakie wcześniej proponowali. Natomiast dla klientów oferujących ceny niższe zastosowany zostanie mnożnik zwiększający, wynikający z różnicy uzyskanej ceny średnioważonej a ceny maksymalnej.
Sortymenty liściaste oferowane będą po cenach maksymalnych uzyskanych w nadleśnictwie. Nieobłożone sortymenty oferowane będą po dolnych cenach wywoławczych.
Członkowie Komisji Leśno-Drzewnej zobowiązali również prof. Wojciecha Lisa, jednego ze współprzewodniczących Komisji, do zebrania i przeanalizowania wszystkich nieprawidłowości oraz wniosków dotyczących funkcjonowania Portalu Leśno-Drzewnego. Zebrane uwagi zostaną przekazane dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych.
Przemysław Przybylski - rzecznik prasowy Lasów Państwowych